نقش عایق حرارتی در زیر سطح نمای فایبر سمنت برد

فهرست مطالب

همانطور که میدانیم میزان مقاومت حرارتی سطح خارجی ساختمان یکی از مهم ترین شاخص های کیفیت ساختمان میباشد از این رو مالکان و سازندگان همواره به دنبال عایق هایی بهتر و جدید تر برای ساختمان ها هستند. همچنین در هنگام ساخت و یا بازسازی فرصت خوبی برای در نظر گرفتن عایق مناسب برای دیوار ها خواهد بود تا ضمن آسوده گی در فصل زمستان در مصرف انرژی نیز صرفه جویی گردد.
هنگامی که ما شرایط ایجاد و رشد پدیده هایی مانند لکه ، کپک و یا جلبگ روی فایبر سمنت برد سایدینگ را درنظر داریم توجه ما غالباً بر روی جلوگیری از نفوذ آب و یا کنترل بخار از طریق تمهیداتی مانند فلاشینگ و آب چکان خواهد بود اما در این میان نباید نقش پل های حرارتی را فراموش کرد.

پل حرارتی که به نام های پل سرد و یا پل گرمایی نیز شناخته میشوند ، به سطح یک شیئ اطلاق میشود که ضریب انتقال حرارت آن به طور قابل ملاحظه ای بالاتر از مصالح اطراف آن است که موجب کاهش ضریب انتقال حرارت کلی آن قسمت از ساختمان خواهد شد. پل حرارتی در اثر عوامل زیر به وجود می آید:

– مصالح با ضریب انتقال حرارتی بالاتر از مصالحی دیگری که آن را احاطه کرده
– نفوذ حلقه گرمایی
– شکاف در میان عایق حرارتی

پل های حرارتی موجب بالارفتن مصرف انرژی شده و ممکن است باعث بروز پدیده میعان گردند که موجب ایجاد کپک ، و جلبگ بر روی نمای فایبر سمنت خواهد شد.
شکل جلبگ های ایجاد شده در سطح نما بیانگر تغییرات ضریب انتقال حرارتی در سطح نمای فایبر سمنت برد ، متاثر از نقش پل های حرارتی میباشد.

 


همانطور که در شکل بالا ملاحظه مینمائید آثار لکه های عمودی بر روی نمای سایدینگ یو پی وی سی (ونیل) که به صورت منظم تکرار شده اند دقیقا بر روی محل قرار گیری استادها پدید آمده اند . لکه های به وجود آمده همچنین میتوانند نتیجه پدیده میعان در سطح نما متاثر از پل های حرارتی نیز باشند.

استفاده از فوم های سلول بسته موجب ایجاد یک پوشش محافظ در زیر پوشش نمای فایبر سمنت برد (و روی لایه زیر کار مانند OSB) خواهد شد این لایه میبایست مقاوم در برابر نفوذ آب و نفوذ ناپذیر در برابر هوا باشد. اما در عین حال میبایست اجازه خروج و کنترل عبور بخار را نیز بدهد تا از ایجاد کپک و قارچ در داخل دیوار و یا در میان عایق حرارتی جلوگیری به عمل آید.

فوم های سلول بسته جهت بی اثر کردن نقش پل های حرارتی میبایست از مقاومت حرارتی در حدود R = 0.2 m2k/w برخوردار باشند هر چه ضریب انتقال حرارت این محصول پایین تر باشد می توان از ضخامت های کمتر آن در نما استفاده نمود.

نتیجه گیری:
استفاده از یک لایه فوم سلول بسته در زیر نمای فایبر سمنت برد باعث از بین بردن اثر پل های حرارتی شده و احتمال ایجاد جلبگ ، قارچ و کپک را از بین خواهد برد استفاده از این فوم ضمن جلوگیری از نفوذ هوا نمیبایست مانع خروج و کنترل بخار گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button