معجزه ای به نام ترکیب رنگ؛تغییری ساده،نتیجه ای باور نکردنی!

چگونه رنگها را با هم ترکیب و آن را قابل اجرا کنیم؟

دوست ندارید خود را با رنگهای خنثی و در عین حال فاقد حس اعتماد به نفس در استفاده از رنگها محدود کنید؟ ما شما را راهنمایی می کنیم.

 سفید روی سفید، سفید مخلوط با خاکستری و شاید کمی سفید بیشتر، این موضوع مطمئناً در ظاهر خواهان فراوانی دارد ولی بسیاری از مردم رنگی شاخص در دکوراسیون شان می خواهند. به منظور کمک به شما در آمیختن رنگها با رنگهایی بیشتر ، برخی نکاتی اصلی برای دستیابی به نمای مورد علاقه تان(بدون زیاده روی)، در اینجا آورده شده که به شما می آموزد چه رنگ هایی را با هم ترکیب کنید، چگونه آنها را مخلوط نموده و چگونه ظاهر کلی آنان را با هم هماهنگ کنید.نیمه خنثی ها

در سالهای اخیر، روند استفاده از نیمه خنثی ها بازگشته است. این رنگ ها، رنگهایی هستند که نمی توان آنها را به عنوان رنگهای واقعا خنثی شناخت ولی همچنان ترکیبشان و کارکردن با اینگونه رنگها آسان است.آبی ها و سبزها، رنگهایی تا این حد طبیعی، علاقه مندند که با رنگهای دیگر،بیشترین همیاری را داشته باشند و این موضوع هنگامی درست است که شما سایه هایی از تونالیته متوسط را با مقادیر ناچیزی از خاکستری به کار می برید.

هنگام ترکیب، این گونه رنگها، حس شادابی می دهند، اما از آنجاییکه هیچ کدام به تنهایی پویا و پرحرارت نیستند، نتیجه ترکیبشان خیلی محبوب نیست.

سایه روشن روی سایه روشن

حتّی یک آبی روشن تر نیز هنوز یک رنگ مناسب برای ترکیب است. حتی هنگامی که ذاتاً بیشترِ آنها از یک رنگ مشابه تشکیل شده اند، این طرح "سایه روشن روی سایه روشن"، به شما حس وجود رنگهای بیشمار را القا می کند.

ترکیب آبی های خالص و سرد را با سبزآبی یا آبی نیلی امتحان کنید تا ضمن حفظ رنگهای نزدیک به هم، تنوعی هوشمندانه نیز حاصل گردد. برای اضافه نمودن اجسام ظریف جهت ایجاد کنتراست، استفاده از گلها راهی مناسب برای افزودن تضاد قرمز یا بنفش به محیط است. رنگهای گرم نیز همچنین می توانند برای نماهای "سایه روشن روی سایه روشن" شرکت داده شوند، اگرچه در ترکیب با رنگهای تند، بهتر آن است که آنها را در سایه های روشن تر برای دیوارها و قطعات بزرگ قرار دهید تا از پرباری رنگها جلوگیری نمایید.

دیوارهای صورتی روشن در ترکیب با مواد درخشان، یک گزاره ی رنگی قدرتمند را ایجاد می نماید اما در مقام مقایسه، استفاده از قطعات اصلی قوی، نظیر یک فرش نقش و نگار دار، دیوارها را کم اهمیت تر جلوه می دهد. مجدداً به این نکته توجه نمایید که برای دادن آن تنوع دلخواهی که هنگام ناراحتی و دغدغه به آن نیاز دارید، صورتیِ خالصِ میانی با سایه هایی که بیشتر نارنجی و ارغوانی هستند، متناسب است.

بیشتر، بیشتر است

در مقابل روش "سایه روشن روی سایه روشن"، رویکرد دیگر این است که عملاً مقدار متعادلی از هر رنگ استفاده نمایید. بنابراین هیچ رنگی به تنهایی قوی و شاخص احساس نمی شود. سعی کنید یک اثر هنری بسیار رنگی را برای الهام بخشی در محلتان استفاده نمایید. سپس قطعات پارچه ای که طرحی شبیه را انعکاس می دهند، نظیر کوسنهای شطرنجی که در عکس ، روی نیمکت کنار پنجره قرار دارند را بکار ببرید.

اگرچه اکثر قطعات این اتاق به استثنای یک جفت صندلی صورتیِ تند از رنگهای خنثی هستند، اما این اتاق به طرز خارق العاده ای ، رنگی احساس می شود.

کاغذ دیواری

راه دیگری که می توان به یک طرح غنی دست پیدا نمود، یک کاغذ دیواری شاخص است که توسط طرح های منحصر به فردِ رنگی به وجود آمده است.

در اینجا، سایه های آبی تیره ی روی کاغذ دیواری، برای قسمت بالای تخت خواب و پرده ها انتخاب شده اند در حالیکه رنگ زرد کاغذ روی بالشت ها تکرار گردیده است. روتختی، فرصتی مناسب برای امتحان یک رنگ ریسک پذیر، مانند این رنگِ صورتیِ متمایز است. انتظار می رود روتختی جنس "لینن" با کاربرد زیاد به زودی مستهلک شده و نیاز به تعویض داشته باشد، اما در عین حال این مسأله چندان مهمی نخواهد بود. 

 طرحهایی با قطعات جامد

توجه نمایید که این اتاق و اتاق موجود در 2 تصویر پیش، از قطعاتی جامد در سایزهای کوچک استفاده کرده اند که هر قطعه، رنگ های زیادِ متنوع و یا یک رنگ را در خود دارد(ویا مخلوط با کمی رنگ سفید). حفظ کردن رنگ هر قطعه در این حد نیاز نیست، اما هنگامی که در مورد ترکیب رنگها مطمئن نیستید، به شما کمک زیادی خواهد کرد. قطعات با تنوع رنگی بالا به علت اینکه دارای یک رنگ شاخص نیستند (که ممکن است با رنگهای دیگر جور نباشد)، بسیارخوب ترکیب می شوند و از آنجائیکه از هنر مشتق شده اند، بنابراین چیزی دارند که به آن متصل و مربوط باشند.

نکته: هنگام استفاده از رنگها برای رنگ آمیزی دیوارها یا پارچه های یکپارچه، عموماً بهتر است که خاکستری روشن یا نمونه های کمرنگ را جهت جلوگیری از درخشان شدن بیش از حد آنها انتخاب کنید. اگرچه گاهی به نظر می رسد این روش قانون قبل را نادیده می گیرد، اما اگر شما احساس خوبی دارید، مطمئناً می توانید آن را انجام دهید!

تفکیک کنید

غالباً ترکیب رنگی با رنگ دیگر، منجر به تأکید روی عناصر خنثی می شود. تفکیک این دیوار هنری با آثار هنری سفید، به صورت ظاهری ، نمایی شبیه به دیوار تنفس را القا می کند و در حقیقت اجازه می دهد که روح هنر به صدا در آید.

می توانید با اضافه کردن قاب عکسی با پوشش سفید سیر و یا حتی چیزهای دیگری با طرح شطرنجی به یک دگرگونی بصری ، شبیه به مورد بالا دست پیدا کنید. این موضوع که دیوارها دارای رنگی روشن باشند، اتاق را تبدیل به فضایی زنده می کند، اما شما می توانید این ترفند را استفاده کنید تا حداکثر سفید مورد نیاز را به کار برده شود و به طرح مورد علاقه تان دست پیدا کنید.

تزئینات سفید حجیم

تزئینات سفید حجیم(و عناصری شبیه همانند درها و حتی کف سفید)، می توانند فضای زیادی از دیوارها را پر کنند.

هنگامی که شما دیوارها را به این صورت رنگ می زنید، مقدار واقعی از طول دیوار رنگ شده به طور چشمگیری کم می شود. اما با کمی تحمل، این نتیجه کاملاً رنگی به نظر می رسد.

به این نکته توجه کنید که چگونه در این اتاق ترفندهای قبلی استفاده شده است(شامل لایه بندی هنری با مقدار زیادی از ملزومات سفید و استفاده از سبز نیمه خنثی در دیوارها). حتی با اضافه کردن وسایلی با قرمز تند، اتاق متعادل و قابل دسترس به نظر می رسد.

چوب

روشی دیگر برای اینکه تصویری رنگی را منتشرکنید ، افزودن کمی چوب به فضا است که میتواند شروع کننده احساسی عالی باشد.

یک میز چوبی عالی یا میز ناهار خوری، پیشخوان های کانتر، میزهای کناری، صندلی ها، کف چوبی یا میز قهوه خوری می توانند یک ترکیب رنگیِ پرشور را تفکیک و گرمایی طبیعی را ایجاد کند به طوری که تعادل بخش نیرومندی برای رنگهای دست سازِ مورد نیاز باشد.

کوسنها

اگر هنوز نمی خواهید روی کارهای هنری و رویه مبلها سرمایه گذاری کنید، یک راه آسان برای تزریق مقدار زیادی رنگ به فضایتان وجود دارد ؛ شما میتوانید از طریق وارد کردن تعداد زیادی از کوسنهای رنگی ، آنها را در رنگهای متنوع ترکیب نموده و با جابجا کردن و بالا و پایین بردن آنها، به طرح مورد نظر خود دست پیدا کنید.

نکته: می توانید پارچه هایی را پیدا کنید و به عنوان پالت های رنگی با الهام از نمونه هایی که از نمایشگاههای پارچه به امانت گرفته اید، یا عکاسی از نمونه های مورد علاقه تان، به کار ببرید. حتی اگر موفق نشدید آن پارچه مشخص را در فضایتان استفاده نمایید، این به شما کمک می کند که انتخابهای عالی دیگری داشته باشید.

چیزهای رنگی کوچک

ممکن است کوهی از کوسنهای رنگی در هر اتاق نداشته باشید، اما همچنان می توانید رنگهای بشاش و شاد را داشته باشید.

هنر گلچین شده، صندلیهای رنگی و چراغهای خودمانیِ جالب در این تصویر ، مقدار زیادی رنگ به وجود آورده اند. سعی کنید تصاویر جالب را آنلاین پرینت بگیرید یا عکسهای خوب مجله ای را ببرید تا یک گالری جالب از قاب عکسها داشته باشید. همیشه می توانید عکسها را عوض کنید و جای آنها را به کُلاژهایی با تنوع رنگی کمتر بدهید، اما شرط میبندم دلتان نمی خواهد این کار را انجام دهید!

 

بافت

هنگام کارکردن با تعداد زیادی رنگ، مخصوصاً اگر بیشتر قطعات نیز رنگی هستند و حالتی تملق گویانه دارند، اضافه کردن یک بافت جالب به آن را فراموش نکنید.

کمی بافت خشن یا گران قیمت، تیرگی را با خود به همراه می آورد که قطعات لاکی روشن به تنهایی در خود ندارند و این موضوع در کل تصویری رضایت بخش به ما میدهد.

آیا برایتان اتفاق افتاده که دیواری آجری در دسترس داشته باشید؟ آیا تا به حال دیواری از جنس سمنت برد داشته اید که بخواهید جذابیتی دو چندان به آن بدهید؟ یک میز با رویه سنگی، پرده لینن، سبدهای ریز بافت یا هر چیز دیگری که بافت جذاب ناهموار دارد؟ برای متوازن کردن آنان ، رنگهای زیبای طبیعی و بکر را امتحان کنید تا طرح رویایی تان به سمت زمین گسیل شود.

 ترجمه شده توسط شرکت سمیر از سایت مجله HOUZZ

کپی با ذکر منبع بلامانع است.


مطالب مرتبط:

 

روانشناسی رنگ : گرم و سر حال مثل نارنجی...

دوازده تغییر در دکوراسیون منزل که شما را ورشکست نخواهد کرد.

10 رختشویخانه برتر سال 2017 از نگاه مجله HOUZZ

نقاط قوت و ضعف انواع نما چوب طبیعی ، کامپوزیت ،سایدینگ یوپی وی سی و فایبر سمنت

بازگشت به صفحه مقالاتلینک های سریع

محصولات

تماس با ما

  • تلفن :    22220397 21 (0) 98+

                 22250669 21 (0) 98+

                 88651496 21 (0) 98+

                 88651497 21 (0) 98+

    تهران - خیابان ولیعصر تقاطع خیابان یزدان پناه برج پیروز طبقه ششم واحد 605

samir construction co.